Türkiye’de Görülen Mikroklima İklim Bölgeleri

Mikroklima isminden de anlaşılacağı gibi etki alanı daha kısıtlı olan bir iklim çeşididir. Yaklaşık 2 metre yükseklikteki iklim anlamına gelmektedir. Bazı iller etrafına göre daha küçük bir alana sahip olduğu için de mikroklima bölgesi olarak incelenebilmektedir. Mikroiklim bitkilerin aksine insanlar içinde önemli bir konudur. İnşaat sektöründe inşaatın malzemelerinin seçiminde de kullanılmaktadır. Bu iklim çeşitlerini ayırabilmenin en verimli yöntemibölgede yetişen tarım ürünlerine bakmaktır. Bölgelerde yetişen tarım ürünleri o bölgenin iklim koşullarına göre yetiştiğinden dolayı bir bölgenin iklim tipini öğrenmenin en kolay yolu  o bölgede hangi tarım ürünlerinin yetiştiğine bakmaktır. Türkiye’de görülen Mikroklima iklim bölgeleri ve yetiştirdikleri tarım ürünleri şunlardır;

* Rize-Çay

* Rize-Mandalina

* Artvin-Zeytin

* Iğdır-Pamuk

* Anamur-Muz

Mikroklima İkliminde Yetişen Ürünlerin Bölgesel Özellikleri

Türkiye’de görülen Mikroklima iklim bölgelerive özellikleri aşağıdaki gibidir.

– Iğdır: Iğdır Ovası’nın çevresine göre alçak olması ve yaz mevsiminde ki kuraklığa bağlı olarak Pamuk yetiştirilir. Bunun nedenin bulunduğu bölgeye dağların eğimidir. Iğdır ilinin coğrafi nedenler ile etrafının kapanması ile çevre illerden farklı olan iklimsel özellikler göstermektedir.

– Artvin: Çoruh vadisinin etrafı dağlarla çevrili olmasından dolayı sıcaklıklar artmış, yağış azalmıştır. Akdeniz iklimi etkileri görülmesi neticesinde Zeytin yetiştirilmektedir.

– Rize: Rize’de çayın yetişmesi Karadeniz’de bulunan diğer şehirlerin aksine iklim türünün farklı özellikler göstermesinden dolayıdır. Rize’de kış aylarında bulunun fön rüzgarları nedeniyle bölgede kış sıcakları görülmektedir. Bu nedenle Samsun, Zonguldak ya da Sinop’ta yetişmeyen çay burada yetişmektedir. Ayrıca aynı nedenden dolayı mandalina ve kivi de Rize’de yetiştirilebilmektedir. Türkiye’de görülen mikroklima iklim bölgeleri yakın bölgeler arasında bile değişiklik gösterebilmektedir.

– Anamur: Anamur çevresinde muz yetiştirilmektedir. Rize örneği gibi Anamur’da da aynı nedenden dolayı muz yetiştirilebilmektedir. Muz diğer Akdeniz illerinin aksine sadece Anamur ve Alanya çevresinde yetiştirilmektedir. Bu bölgede etkilş olan özellik bol yağışlı ve sıcaklığın fazla olduğu bir bölge olmasıdır.

Bu tarım ürünlerinin yetişmesinde Mikroklima İklim türünün etkisinin yanı sıra, bölgesel iklim türleride büyük rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir