Tropikal İklim

Subtropikal (savan) iklimin etkili olduğu coğrafik yerler Orta Amerika, Güney Amerika, Afrika bölgelerinde görülür. Ülke olarak görülen yerler; Çad, Nijerya, Sudan, Moritanya, Mali, Venezuela, Brezilya, Bolivya, Peru ve de Kolombiya ülkelerinde etkili olarak subtropikal iklim görülür.

Yıllık ortalama sıcaklığı 20˚de seyretmektedir. Yıllık olarak görülen sıcaklık farkı 5˚ ile 7˚ arasında değişkenlik gösterir.  Tropikal iklim, sıcak iklim tiplerindendir. Mevsimler arasında sıcaklık farkı ise oldukça azdır. Yıllık yağış miktarı oranı 1000 ila 1200 mm dolayındadır. Sıcaklığın arttığı dönemlerde yükselim yağışları görülür. Bulunduğu enlem nedeniyle güneş ışınlarını yaz dönemlerinde büyük bir açıyla alır. Bu büyük açıdan dolayı yaz dönemleri yağışlı, yılın geri kalan dönemlerinde ise kuraklık hakimdir.

Tropikal İklim Yağış Rejimi ve Sonuçları

Yaz yağışları konveksiyonel olup en fazla yağış miktarını haziran ile temmuz ayında alır. En az yağış miktarını ise ocak ve aralık ayı başta olmak üzere şubat ile kasım ayında almaktadır. Tropikal (savan) iklimde yazların yağışlı geçmesi termik kökenli alçak basıncın etkisine girmesinden, kışların kurak geçmesi de dinamik yüksek basıncın etkisine girmesinden dolayı kaynaklanır.

Tropikal (savan) iklimde yağış rejimi olarak düzensiz yağışlar görülür. Mart ve eylül dönemi güneş ışınlarını dik açıyla almasından dolayı dinamik yüksek basıncın etkisi altındadır. Yağış tipi olarak görülen yükselim (konveksiyonel) yağış rejimine bağlı olarak akarsu rejiminde düzensizlik söz konusudur.Tropikal iklim, yağış fazlalığından dolayı toprak çözülmesinde iklim tipine bağlı olarak kimyasal çözünme görülür.

Tropikal İklim Bitki Örtüsü

Ekvator ve çevresinde 10˚ila 20˚ güney ve kuzey enlemleri arasında sıcak iklim tipi olan subtropikal iklim tipi görülür. Uzun süre yeşil kalan, gür ve uzun boylu ot topluluklarından oluşan bitki örtüsüyle akarsu boylarında ormanlara rastlanır. Tanzanya’da Serengeti Milli Parkı’nda savan bitki örtüsü görülmektedir. Tropikal (savan) iklim sıcaklık iklim tipinde görülen bitki türleri;

  • Bermuda Çimeni,
  • Akasya ,
  • Maymun Turuncu,
  • Thorn Şemsiye Akasyası,
  • Fil Çimenleri,
  • Senegal Sakız Ağacı,
  • Bushwillow bitki türleri gözükmektedir.

Tropikal İklim Türkiye’de Görülür Mü?

Türkiye 26 ila 45 enlemleri arasında yer almasından dolayı Tropikal iklim (savan/yaz yağışlı iklim tipi) kuşağının dışındadır. Dolayısıyla Türkiye’de Tropikal iklimin özelliklerinin görüldüğü bir alan söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir