Tropikal İklim Hangi Ülkelerde Görünür?

Tropikal iklimin bulunduğu ülkeler, iklimin etkileri nedeniyle yıl boyunca ortalama 18 derecelik sıcaklığa sahip olmaktadır. Kışları soğuk ve kurak geçerken, yazları ise yağışlı ve sıcak olmaktadır. Tropikal iklim hangi ülkelerde görünür? Başta Sudan ve Çad olmak üzere, Orta Afrika’nın biraz daha güneyinde yer alan ülkeler ve Nijerya ile Kolombiya bünyesinde de bu iklim türünün etkileri bulunmaktadır. Çölden ve ekvatoral iklimden farklı olarak, belirli yerlerde kurak fakat bazı yerlerde orman bulunmaya müsait ortak bir iklim olarak değerlendirilmektedir. 

Tropikal İklim Özellikleri Nelerdir?

Çok zorlayıcı olmayan ve yaşanabilir iklim türleri arasında yer alması nedeniyle, başta turizm olmak üzere hayatı olumlu etkileyen bir özellikleri bulunmaktadır. Geniş yapraklı ve gür ağaçların yer aldığı bölümleriyle ve savan olarak tanımlanan kurak alanlarıyla ünlenen ülkelerin iklimidir. Tropikal iklim hangi ülkelerde görünür? Tropikal iklimin görüldüğü ülkeler aşağıdaki özelliklere sahiptir;

 • Bitki örtüsü savan olarak tanımlanır.
 • Yaz mevsimi yağışlı geçerken, kış mevsimi ise kurak geçmekte ve düzenli yağmur yağmaktadır.
 • En çok yağmurun yağdığı aylar Ağustos ve Temmuz aylarıdır.
 • Yıl içerisinde en yüksek sıcaklık değerlerine Mayıs ayında ulaşılır.
 • Yağışlar yıl boyunca düzenli bir seviyede olmasına karşın, yazın artmaktadır.

Tropikal İklim Hangi Ülkelerde Bulunur?

Tropikal iklimin yaşandığı ülkeler arasında özellikle Brezilya’nın da olması, hem Tropikal hem de ekvatoral iklim türünün bir arada görünmesine bir örnektir. Ülkenin bir kısmı son derece yüksek sıcaklıklarla ve düzensiz yağışlarla boğuşurken, diğer bir kısmı ise sık yağmur ormanlarıyla aşırı yağış alabilmektedir.

Ekvator çizgisinin 10 derece kuzeyi ve 20 derece güneyi arasında yer alan ülkelerde bu iklim türünün görülmesi mümkündür. Ekvatoral iklim ise 10 derece kuzey ve 10 derece güney açısında sıralanmış olan ülkelerde görülebilen iklimler arasında yer alıyor. 20 derecelik ortak bölüm ise her iki iklim türünün, bu alanda yer alan ülkelerde farklı bölgelerde görülebilir olmasına neden olmaktadır. Tropikal iklim hangi ülkelerde görünür? Türkiye, tropikal veya ekvatoral iklim görülen bir ülke değildir. Aşağıda yer alan ülkelerin her birinde, yukarıda yer verilen özelliklerin tümüyle karşılaşılmaktadır;

 • Bolivya
 • Brezilya
 • Venezüella
 • Sudan
 • Çad
 • Nijerya
 • Moritanya
 • Kolombiya

Tropikal İklimde Orman Bulunur Mu?

Savan olarak da bilinen bu iklim türünde tamamen otsuz ve yağışsız bir alan görüntüsü oluşması söz konusu değildir. İklimin yapısına bağlı olarak, akarsuların bulunduğu ve nemin yüksek olduğu yerlerde, ekvatoral ormanlar kadar olmasa dahi, orman görülmesi mümkündür. Yine de genel olarak bakıldığında, bu iklimin bulunduğu ve etkilerini gösterdiği bölgelerin büyük bir bölümünde kurak ve susuzluktan ötürü sadece otsu bitkilerle karşılaşılmaktadır.

Belirli dönemler için yaz mevsimlerinde aşırı yağış olabilirken, kış mevsimlerinde ise tamamen kuraklık hakim olmakta ve hayvanların göç ettiği bölgeler haline gelmektedir. Tropikaliklim hangi ülkelerde görülür? Bunun yanı sıra sıcaklık farkıyla ilgili büyük bir değişim olmadığı için, sıcaklığa duyarlı hayvanlar, su kaynaklarına yakın yerlerde yaşamlarını sürdürmektedir. Su kaynakları çevresi ise ormanlarla kaplanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir