Step İklimi

Ilıman iklim tiplerinden olan step ikliminin diğer adı bozkır iklimidir. 30˚ ile 45˚ ılıman sıcak kuşak enlemleri arasında görülmektedir. Step iklimi sıcak kuşaklarda iç kesimleri deniz etkisine ulaşamadığı bölgelerde görülmektedir. Sıcak kuşakta yer alan step iklimi yaz aylarının yağışsız yani kurak ve sıcak geçirirken kış aylarını kar yağışlı ve soğuk geçirmektedir. Dört mevsimi belirgin olarak yaşandığı step iklimi (bozkır iklimi) ılıman kuşakta yer almasından dolayı yıllık sıcaklık oranı 0˚ ile 20˚ arasında değişmektedir. Sıcak kuşakta yer alan steplerde yıllık sıcaklık farkı ise azdır. Yıllık sıcaklık farkında görülen minimal düzen günlük sıcaklık farkında maksimum seviyeye ulaşır. Ilıman kuşakta yer alan steplerde ise hem günlük hem de yıllık sıcaklık oranlarındaki farkı yüksektir.

Step iklimi, ılıman iklim tipi olsa da yarı kurak bir iklim tipine sahiptir. Yağış rejimi düzensiz seyrederken yarı kuraklık özelliği ile yağış miktarı azdır. Yıllık ortalama 250 mm ila 350 mm civarında yağış almaktadır. Yaz aylarında yağış miktarı az iken ilkbahar mevsiminde yağmur olarak kış mevsiminde ise kar yağışı şeklinde en fazla yağış miktarını alır. Doğal bitki örtüsü bakımından step iklimi (bozkır iklimi) yağışlı mevsimde yeşillenen, yağışsız mevsimlerde yani kurak dönemde ise sararak kuruyan cılız otlar topluluğundan oluşan bozkır (step) bitki örtüsüne sahiptir.

Step İkliminin Etkili Olduğu Coğrafya

Sıcak ve Ilıman kuşakta toprakları olan step iklimi, İspanya, Fransa, Afrika, Kuzey Amerika, Orta Asya, Anadolu, Avustralya coğrafyasında etkili ılıman iklim tipidir.

Dünyanın şekli ve güneş ışınlarının alış açısı nedeniyle yarı kurak bir iklim tipi olan step iklimi yaz aylarını kurak geçirirken kış aylarında ise sıcaklığın düşmesiyle beraber donma olayları yaşanarak geçirir. Coğrafik olarak deniz sularına uzak olan karalar nedeniyle nem oranı düşüktür. Yerleşim yeri fazla ve tarımsal faaliyetleri nüfusa bağlı olarak paralellik gösterir. Step ikliminde toprak türü kahverengi ve kestane renkli bozkır topraklarından oluşur.

Step İkliminden Antropojen İklime Geçiş

İnsanlar tarafından ağaçlar kesilerek, yakılarak ormanların ortadan kaldırılmasıyla beraber insanın doğaya etkisi söz konusu olurken step iklimi ile oluşan bitki örtüsüne antropojen bozkır bitki örtüsü denir. Bir bölgedeki antropojen bitki örtüsünün olmasının kanıtı çevresinde yer yer orman ağaçlarından oluşan topluluklara rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir