Sıcak İklim Tipleri ve Özellikleri

Yeryüzünde iklim elemanlarının dalışı farklılık gösterdiği için iklim tipleri de farklılık gösterir. İklim tiplerinin belirlenmesinde; sıcaklık yağış ve yağış rejimi esas alınmıştır. Çünkü iklimi belirleyen elemanlar içinde en önemlileri; sıcaklık ile yağıştır. Çünkü iklimi belirleyen elemanlar bu etmenlere bağlı olarak makroklima veya mikroklima özelliği taşırlar. Makroklima iklim. Artı yağış rejimi ve doğal bitki örtüsü olan, dünya üzerinde kuşlar halinde dalış gösteren geniş bir iklim tipidir. Bu iklim tipleri dünya genelinde görülen Ekvatoral, Muson, Çöl, ılıman okyanus, tundra gibi iklim tipleridir.

Mikroklima iklim ise çevresine göre çok farklı iklim özellikleri gösteren dar bir iklim alanıdır Ve mikroklima iklimlerin oluşmasında en önemli etken yer şekilleridir. İklimlerin özelliklerine bağlı olarak sıcaklık ve yağış rejimleri sonucunda bitki örtüleri oluşur. Bu nedenle iklim tipleri hakkında en iyi bilgiyi bitki örtüsü verir. Sıcak ve yağışlı bölgelerin doğal bitki örtüsü gür ve geniş yapraklı olur. Örneğin; geniş yapraklı Ekvatoral ormanları gür ve geniş yapraklarıdır. Sıcak ve kurak iklimlerin doğal bitki örtüsü kurakçıl bitkiler ve kaktüsler olur örneğin Çöl bitkileri. Sıcak iklim tipleri ve özellikleri, bulunan bölgedeki yıllık sıcaklık ortalaması 20°yi bulan iklim türleridir. Yani dünya geneline baktığımızda ekvator çizgisi ile 30° enlem arasında görülen iklim tipleri, sıcak iklim tipleridir.

Sıcak İklimler ve Özellikleri

Ekvatoral iklim: ekvator ve çevresinde yaklaşık olarak 0° ile 10° arasında etkili olan sıcak iklim tipidir. Mevsimsel anlamda farklılık göstermez. Ortalama sıcaklık 20°’nin altına düşmezken 25°’nin üstünde seyretmektedir. Sıcak iklim tipleri ve özellikleri açısından Ekvator iklimi konveksiyonel kaynaklı olarak Ekvatoral yağışlar düzenli bir şekilde görülür. Güneş oranı az bulutluluk oranı fazladır. 

Subtropikal (Savan/ Yaz Yağışlı Tropikal ) İklim: Enlemleri 10° ila 30° güney ve kuzeydir. Ekvatoral iklim çevresinde görülür. Ortalama yıllık sıcaklığı 20°’nin üzerindedir. Yağış rejimi Düzensiz seyretmektedir. Güneş ışınlarını yaz döneminde geniş kış döneminde dar alır. Yazın yağış alan bölge yılın diğer zamanlarında kurak geçmektedir. Bitki örtüsü olarak yüksek boylu olan saban bitkilerini görmekteyiz.

Muson iklimi: Enlemleri 20° ila 40° Kuzey eylemlerim arasında görülmektedir. Hindistan, Çin bölgelerinin güneyinde, Asya’nın güney doğusunda, Mançurya ve Japonya’da etkilidir. Ortalama yıllık sıcaklığı 15 ila 20° oranındadır. Enlem etkisine bağlı olarak alçak enlemlerde sıcaklık fazla iken kuzeye doğru gidildikçe sıcaklık azalmaktadır. Kışın Muson rüzgârlarının nedeniyle yağış dağılımı oldukça düzensizdir. Bu nedenle kışın Muson ormanları yaprak döker ve yağışın azaldığı alanlarda savanlar görülür. Sıcak iklim tipleri ve özellikleri açısından Muson iklimi kuzey yarımkürede çok etkilidir. Muson ikliminin varoluşu dünya eksen eğikliği ile dünyanın yıllık hareketinin bir sonucudur.

Çöl iklimi: Çöl iklimi etki alanı dünyanın kuzey yarım küresinde oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. Var olan dönenceler nedeniyle oluşan dinamik yüksek basınç yani alçaltıcı hava hareketi çöllerin oluşmasını sağlar. Ortalama yıllık sıcaklığı 40° civarındadır. Günlük olarak sıcaklık farkı yüksek olup nem oranı minimum dur. Bitki örtüsü olarak yağışı azalmasından dolayı kurakçıl ot, kaktüs ve çalılar görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir