Okyanusal İklim

Ilıman iklim tipleri arasında yer alan okyanusal iklim 30˚ ila 60˚ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Yılın her döneminde yağış alan bölge en çok yağışı ekim ayında alır. Kıtaların batı kıyılarında etkili olan okyanusal iklim orta kuşak karalarının genellikle batı rüzgarları ve sıcak okyanus akıntılarının etkisiyle oluşmuş iklim tipidir. Yaz ve kış mevsimlerinde hava durumu ılıktır. Yıllık ortalama sıcaklık 15˚ dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı ise 15˚yi geçmeyecek kadar azdır.

Çok yağış almasına rağmen yağış rejimi oldukça düzensizdir. En az yağış aldığı aylar ise nisan ve mayıs ayıdır. Mevsimsel olarak aldığı bol yağışların yıllık yağış miktarı ortalama 1500 mm civarlarında seyretmektedir. Sonbahar ve kış aylarında ise yağış rejimine bağlı olarak yağış miktarı çok daha fazladır. Okyanusal iklim denize açık karaları olmasından dolayı nemlilik oranı fazladır. Dünyanın şekli nedeniyle ve yeryüzü şekillerinin etkisinden dolayı güneşlilik oranı az bulutluluk oranı fazladır. Yükselen hava sonucu konveksiyonel (yükselim) yağışları görülmektedir.

Okyanusal iklim aldığı bol yağışlar nedeniyle bitki örtüsündeki yapısı kış aylarında yaprak döken ve yaz aylarında yeşeren yayvan yapraklı ormanlar ve çayırlar yani taygan ormanları görülür. Yıl boyunca her mevsimi yağışlı geçen okyanusal iklim en fazla yağış oranını sonbahar ayında almaktadır.

Okyanusal İklimin Etkili Olduğu Ülkeler

Etki alanı olarak kuzey yarım kürede 30˚ ila 60˚ enlemleri arasında yer alan Batı Avrupa, Batı Kanada kıyılarıdır.

Bunlar dışında Güney Alaska kıyıları ve Kanada, Güney Şili kıyıları, Avusturalya kıyıları, Kuzeybatı Avrupa kıyıları, Anadolu’nun kuzey kıyıları ve Yeni Zelanda bölgelerinde okyanusal iklim tipini görmekteyiz. 

Okyanusal İkilim ile Karadeniz İklimi Karşılaştırması

Ülkemizde Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi olarak görülmektedir.

Karadeniz İklimi: Karadeniz ikliminde yağış miktarı oldukça fazladır. Yaz aylarında sıcaklığın çok fazla artmadığı, kış aylarında ise sıcaklığın hava şartlarına göre çok fazla düşmediği ılıman okyanus iklimine benzer özellikler gösterir. Okyanusal iklim gibi yağış rejimi bol yağışlı olmasına rağmen düzensiz seyretmektedir. Güneşlenme süresi azken denize açık olan karalara sahip olmasından dolayı nem ile bulutluluk oranı fazladır. Dağların denize dik olduğu Karadeniz ikliminde bitki örtüsü gür ormanlardan oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir