Muson İklimi Nedir, Nerelerde Görülür?

Doğu Asya, Güneydoğu ve Güney bölgelerinde etkili olan ve tropikal iklim özellikleri taşıyan Muson iklimi, kuvvetli rüzgarları, büyük bulutları ve devamlı yağışlarıyla öne çıkmaktadır. Sel felaketi en çok muson ikliminin olduğu yerlerde görülür çünkü muson iklimi en yağışlı iklim tipidir. Kış aylarının kuru soğukla geçtiği, yaz aylarının ise yağışlı ve ılık geçtiği muson ikliminde yağmur bulutları havayı kaplayarak kendini göstermektedir. Peki Muson iklimi nedir, nerelerde görülür?

 1. Muson iklimi Japonya, Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya ve Mançuryada görülmektedir. Muson ikliminin hakim olduğu bu yerlersık sık yağışlarıyla gündeme gelir.
 2. Sıcaklık ortalaması yıllık 15-20 derece arasındadır. Sıcaklık alçak enlemlerde daha yüksektir.
 3. Kış ayları kuzeye gidildikçe daha sert geçmektedir.
 4. Muson rüzgarlarına paralel olarak kışlar kurak ve yazlar yağışlıdır.
 5. Yağış miktarı yıllık olarak 1500-2000 civarındadır.
 6. Dağların denize paralel olduğu kesimlerde ve kıyı bölgelerinde yağış miktarı artar. Dünya’nın en fazla yağış alan yeri Hindistan’ın Kuzeydoğusundaki Çerapunçi kentidir. Çerapunçi 12.000 yağış almaktadır.
 7. Bitki örtüsü geniş yapraklı muson ormanlarıdır.
 8. Teak ağacı tipik ağacıdır.
 9. Muson iklimiMançurya, Bangladeş, Çin, Japonya, Kore ve Hindistan’da görülür. Avustralya’nın kuzey doğusunda da muson iklimi görülmektedir. (10-20 derece güney ve kuzey enlemleri arasında)
 10. Yıllık sıcaklık farkı 5 ila 10 derece arasındadır.
 11. Yıllık sıcaklık ortalaması 15-20 derece arasındadır.
 12. Yıllık yağış miktarı 1500-2000 mm arasındadır.

Yağış Rejimi: Muson ikliminin yağış rejimi düzensizdir. Yaz mevsiminde yaz musonlarının denizden esmesiyle kıyılarda sık sık yağış oluşur. Kış aylarında ise karadan esen kış musonları yağışa neden olmaz. Kışları kurak ve yazları yağışlı bir iklim tipidir.

Yağış Tipi: Muson ikliminde Yamaç (Orografik) yağışlar görülmektedir.

Akarsu Rejimi: Yağış durumuna bakıldığında akarsu rejimi düzensizdir. Kışın oluşan kuraklardan dolayı akarsuların taşıdığı sular azalmaktadır. Yaz mevsiminde ise bol su taşınır.

Toprağın Çözünme Şekli: Yağış ve nem fazlalığından dolayı kimyasal çözünme şekli görülmektedir.

Bitki Örtüsü: Kış mevsimlerinde yaprağını döken muson ormanları bitki örtüsüdür. Kuzey’e doğru gidildikçe savanlar görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir