Muson İklimi Hangi Ülkelerde Görünür?

Muson iklimi bulunan, hem yağış hem de rüzgar hızı itibariyle bu tanıma uyan ülkelerin tümü Güneydoğu Asya bölgesinde yer almaktadır. Hem doğu hem de güney bölümünde yükseltinin fazla olması, pek çok noktadan okyanus üzerinden gelen rüzgarın farklı basınçlarda olması dikkat çekmektedir. Okyanus ile karadan gelen ve ortada birleşen rüzgarların basınç farklılıkları, bulutları ve doğrudan iklimi de değiştirmektedir. Muson iklimi hangi ülkelerde görünür? Rüzgarlardaki ve yağışlardaki farklılık, bu bölgede yağışlar sonucunda çok ciddi kayıpların yaşanmasına sebebiyet verebilecek ölçüde etki yaşatmaktadır.

Muson İklimi Yıllık Ortalama Yağış

Muson iklimi özellikle Çin ve Hindistan’ın en ciddi etkileyici unsurlarının başında gelmektedir. Yağış ortalaması, sıcaklık ortalaması ve halkın büyük bir kısmını etkileyen tarım faktörü göz önünde bulundurulduğunda, pirinç yetiştirmeye elverişlidir. Yıllık ortalama yağış miktarı, muson iklimi bulunan ülkeler için 1750 mm olarak kayıtlara geçmiştir. Bu iklimin bulunduğu bazı bölgelerde ise yaklaşık iki katına çıkarak 3000 mm seviyesine kadar yağış oluşması mümkündür.

Muson İklimi Ülkeleri Taşımacılık

Muson ikliminin yer aldığı ülkelerde en dikkat çekici durumların başında, halkın hem karada hem de akarsuların bulunduğu bölgelerde filleri kullanıyor olması gelmektedir. Ayrıca sürekli olarak yağmur yağabilen ve akarsu haline gelmiş olan bölgelerde ise bir gün önce yürünebilirken, bir gün sonra tekneyle gezilebilmektedir.

Herhangi bir farklılık, okyanus ile kara rüzgarlarının ortaya çıkarabileceği aşırı yağmurları nedeniyle bir yıllık yağmur bir günde yağabilmektedir. Yaz ve sonbahar mevsiminde çok sayıda insanın düzenli olarak yağışlar sonrasında boğularak hayatını kaybettiği ve bununla ilgili önlem alınmak istendiği bilinmektedir.

Muson İklimi Yıllık Ortalama Sıcaklığı

Bu iklimin bulunduğu ülkelerdeki yıllık ortalama sıcaklık 15 ila 20 derece arasında değişiklik göstermektedir. Sıcak ve soğuk hava dalgasının deniz ile karadan birleşmesi ve basınç farklılıklarıyla bölgeye yayılması sonucu sürekli olarak hava sıcaklığı etkilenmektedir. Özellikle yağmur bulutlarının hiç beklenmedik dönemlerde saatlik veya günlerce süren yağmurlara sebebiyet verebiliyor olması, yağışların da düzensiz bir hale gelmesine neden olmaktadır. Muson iklimi hangi ülkelerde görünür? Yıllık sıcaklık farkları özellikle kış mevsimi ile yaz mevsimi arasında 5 derecenin üzerinde farklara ulaşabilmektedir. Aynı mevsimin farklı günlerindeki fark ise ortalama 2 derece olmaktadır.

Muson İklimi Görülen Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde LasVegas’ın kendine özel bir muson iklimi olması nedeniyle, bölgesel bir muson iklimi olarak sayılması mümkündür. Amerika Kıtası bünyesinde pek çok iklim türü doğrudan bölgesel farklılıklar gösterebildiği için, ülke iklimi olarak musonun sayılması mümkün değildir. Muson iklimi hangi ülkelerde görünür? Aşağıda yer alan ülkelerin her birinde muson iklimi görülmektedir;

 • Malezya
 • Hindistan
 • Endonezya
 • Çin Halk Cumhuriyeti
 • Güney Kore
 • Avustralya
 • Bangladeş
 • Japonya
 • Vietnam
 • Kamboçya
 • Tayland
 • Singapur

İklimin yapısı doğrultusunda hem basınç hem de rüzgarlar eşliğinde oluştuğu için, Hint Okyanusu çevresinde yer alan kıyı şeridinde sıcaklık ile yağmur düzensizdir. Kısa süreli veya çok uzun süreli şekilde devam eden aynı sıcaklık, yağmur ve nemin tarımı da olumlu etkilediğini söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir