Karasal İkliminde Neler Yetişir?

Orta kuşağın deniz etkisine kapalı yüksek kesimlerinde ve 60° enlemlerinde görülen karasal iklim,, Kanada ve doğu Avrupa’da en tipik olarak görülen iklimdir. Kışlar oldukça uzun ve soğuk bir şekilde geçerken yaz ayları ise kısa ve hızlı bir şekilde geçer. Yıllık ortalama sıcaklığı 5°C iken yıllık sıcaklık oranı ise oldukça fazladır. Yıllık sıcaklık oranı 20°C ile 40°C arasında değişkenlik gösterir. Yıllık yağış miktarı 500 mm ile 600 mm civarında olan yağışlar daha çok yaz aylarının başlarında düşer. Karasal iklimin bitki örtüsü, yüksek düzlüklerde çayırlar; Yamaç bölgeleri ile 60° enlemlerinde arasında yer alan iğne yapraklı orman formasyonu  yani Tayga ormanları ve yükseltinin kısmen azaldığı yerlerde ise bozkırlar şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Karasal iklim de neler yetişir? Konusunda, Tayga ormanları ve bozkırlar yardımcı olurken çayır formasyonuna da rastlanılsa da asıl bitki örtüsünü ağaç formasyonunda olan Tayga ormanları oluşturmaktadır.

Karasal İklimi Ağaç ve Çalı Formasyonu

Karasal iklim de neler yetişir?Sorusuna cevap olarak karasal iklim sert bir iklim tipidir. Etkili olduğu enlemler dolayısıyla yerleşim yerlerinin olduğu ve dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyaya hükmetmektedir. En belirgin olarak görülen bitki örtüsü ise Tayga ormanlarıdır.

-Tayga ormanları, yeryüzündeki bitki formasyonları içerisinde ağaç formasyonunda yer almaktadır. Tayga ormanları, soğuk nemli iklimlerde dünyanın en genişini yapraklı ormanlık alanların oluşturur. Yayılış sahası, Kuzey Yarım Küre’ nin kışları sert geçen yüksek önemlidir. Yaz, kış yeşiline şeklini almış olan yaprakları, kısa gelişim döneminde, sıcaklık dolaylarından en yüksek derecede faydalanmasıdurumunu mümkün kılmıştır.Asya’dan Kuzey Amerika’nın kuzeyine kadar, 20 paralel genişliğindeki olan yörede bir şerit şeklinde Tayga ormanları yayılış göstermektedir. Rusya, Kanada, Kuzey Avrupa tayga ormanlarının geniş alan kapladığı bölgelerdir. Tayga ormanlarını oluşturan ağaçların, dünya üzerinde kapladığı alan ⅓’ dür. Tayga ormanlarını oluşturan ağaç toplulukları ise; karaçam, ladin, köknar ağaçlarıdır.

Türkiye’de Karasal İklimde Neler Yetişmektedir?

Türkiye‘de, Karasal iklimde neler yetişir? Sorusuna İç Anadolu bölgesinde, Doğu Anadolu bölgesinin çukur yerlerinde, Güneydoğu Anadolu bölgesinde bozkır bitkilerine rastlandı cevabı verilebilir. Buralarda bozkır bitki ismi yaygın olmasının en önemli nedeni yağış derin az olmasıdır. İlkbaharda yağışların artmasıyla veya eriyen karların etkisi ile yeşeren bozkır bitkileri yaz ortalarına doğru kuruyorlar. Bozkır bitkileri geven, kar dikeni, boğa dikeni, deve dikeni, çoban yastığı gibi bitkilerin yaygın olduğu kurakçıl ot topluluklarıdır.

Nemliliğin denizlere doğru arttığı yörelerde yer yer ağaç topluluklarına aynı zamanda çalı formasyonuna da rastlamak mümkündür. İç Anadolu bölgesinin yüksek yerlerinde ormanlar yer alır. Özellikle Yukarı Kızılırmak bölümünde iğne yapraklı ormanları rastlanılmaktadır. Ormanların tahrip edilmesi ile meydana gelen aralarında yer yer ağaç topluluklarının da bulunduğu bozkır bitkilerine Türkiye‘de de rastlayarak antropojen step formasyonu görebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir