Karasal İklim

Orta kuşakta yer alan 30˚ ile 65˚ arasındaki enlemlerde ılıman iklim tiplerinden olan karasal iklim tipi görülür. Bu iklim bölgelerinde yağışların etkisiyle oluşan çayırlar görülmektedir. Dünyanın şekli ve güneş ışınlarının alış açısından dolayı yaz ayları kısa ve de sıcak geçerken kış ayları uzun, kar yağışlı ve soğuk bir şekilde geçmektedir. Enlem etkisine bağlı olarak deniz sularından uzaklaştıkça ve kutuplara doğru ilerledikçe kış sıcaklıkları düşer, yağış rejiminde azalma görülür. Ortalama yıllık sıcaklığı 0˚ ila 10˚ arasında değişkenlik gösterir. Karasal iklim (sert karasal iklim) yıllık sıcaklıktaki oran çok yüksektir. 20˚ ile 40˚ arasında sıcaklık farkı söz konusudur. Yüksek oranlarda olan sıcaklık farkının sebebi nem oranının az olması ve karasallık durumunun fazla olmasıyla açıklığa kavuşturulabilir. Yağış durumu olarak genel mevsim ortalamasındaki oranlar azken yaz mevsiminde aldığı yağışlar ile yıllık yağış miktarı 500 mm ile 600 mm dolayındadır. Dünyada yıllık sıcaklık dolayları farkı en fazla olduğu bölgeler karasal iklim yani sert karasal iklimin görüldüğü yerlerdir.

Karasal İklimin Etkili Olduğu Bölgeler

Orta kuşakta yer alan ve doğal bitki örtüsü bakımından iğne yapraklı ağaçlardan oluşan tayga ormanlarına sahiptir. Yağışların yetersiz olduğu bölgelerde bozkırlar görülür. Sert karasal iklimde en az yağış kışın düşmektedir. Bunun sebebi termik kaynaklı yüksek basınçtır.

Etkili olduğu bölgeler arasında Sibirya, Doğru Avrupa, Orta Avrupa ve Kuzey Amerika’da Kanada’da etkili iklim tipidir.

Türkiye’de Karasal İklim Etkisi

Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum-Kars bölümünde etkili olan karasal iklimde sıcaklık değeri, yağışın yıl içindeki değişimi, dağılışı ve yağış miktarı bakımından ılıman iklimin karasal tipi ile çok önemli benzerlikler gösterir.

Türkiye’de İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülen karasal iklim ilkbaharda konveksiyon yağışları, kışın ise cephe yağışları ile etkilidir. Kışları kar yağışı alan karasal iklimi en yağışlı mevsimler ilkbahar ve kış mevsimleridir. Türkiye’nin en soğuk yerleri Doğu Anadolu Bölgesidir. Karasallığın en şiddetli olduğu yerlerde karasal iklim etkisi ile yıllık ve günlük sıcaklık farkları çok fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir