Ekvatoral İklimde Neler Yetişir?

Coğrafyada bitkiler ağaç, çalı, ot olarak üç formasyonu ayrılır. Yağış ve sıcaklığın şartlarının elverişli olduğu yörelerde bitki formasyonunu ağaçşeklinde görmekteyiz. Boyu en az 5 metre, çapında on santimden aşağı olmayan, bitki organları olan dal organı, sürgün ve yaprak organlarının oluşturduğu tepe tacı, tek bir gözle üzerinde taşımış, her yıl çoğalan yapraklar kalınlaşarak ve aynı zamanda sürgün vererek boylanır, hücrelerinin ise büyük bir bölümü olgunlaşır. Uzun ömürlü bitkileri ağaç denir.

Bir ağaç, temel ögeleri olarak kök bölümü, gövde bölümü, dal ve yaprak bölümü olmak üzere dört ana organ/bölgeden oluşur. Bu organların biçim, yorgunluk, hacim, ağırlık, boy, çap, yıllık artırım gibi özellikleri ağacı biçimlendiren temel özelliklerdendir. Ekvatoral iklimde neler yetişir? Sorusu doğanın etkileşimi ile ortaya çıkan bir ürünün eseridir. Şu unutulmamalıdır ki bitki formasyonu iklim koşullarını etkilememektedir. İklim koşulları bu durumlardan etkilenmektedir. Matematik ve özel konumlar gereğince aynı olan iki merkezin yani bitki ve iklimin birinde bitki örtüsü olup diğerisin de bitki örtüsünün olmadığını yağış koşulları değişikliği % 1 ila % 2 gibi oranları oluşturmaktadır. Bunda bitkinin terleme yoluyla aldığı suyu ortama vermesi etkili olmaktadır.

Ekvatoral Yağmur Ormanı ve Detayları

Ekvatoral iklimde neler yetişir? Başlıca cevabı dünyanın en canlı, en kuvvetli ve yayılma kabiliyeti en yüksek olan orman tipi ekvatoral yağmur ormanlarıdır. Orman ekosistemi bu tipe en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Aşırı olan sıcaklık ve yüksek nemin bir arada bulunduğu alanlarda yağmur ormanları fazlasıyla gelişmiş olarak ortaya çıkarlar. Genel çoğunluk olarak bitkiler, uzun ve daima yeşil kalabilme becerisine sahip olan yayvan yapraklı ağaç formasyonundan meydana gelmiştir. Bu formasyonun tropik yağmur ormanında etkisiağaç dalları üzerindedir. Dalların eğrelti, orkide gibi konuk bitki formasyon zenginliği ve çeşitli sarılıcı ve tırmanıcı bitki formasyonu ile ormanın genel görünüşünde büyük rol oynarlar.

Ağaç boyları ekvatoral yağmur ormanlarında 50 metre ila 60 metreyi bulabilen uzun boylu ve sağlam ağaçlar yetişmektedir. Bu ormanlara ekvatoral yağmur ormanı denildiği gibi balta girmemiş ormanlar da denir çünkü ormandaki ağaçlar insan gücüyle işlem görmesi güç olan canlı, kuvvetli ve köklü ağaç tipleridir. Endonezya Takım Adaları’ nda, Hindistan‘da, Kongo Havzası‘nda ve Amazon havzasında ekvatoral yağmur ormanları ve içlerinde yetişen orkide veya eğrelti bitkiler gibi konuk bitkileri bulabiliriz.

Ekvatoral İklimde Yetişen Tarım Ürünler Nelerdir?

Yılın her dönemini yağışlı geçiren Ekvatoral iklimde neler yetişir? Sıcak iklim tipleri arasında yer alan Ekvatoral iklimde tarımsal olarak çok yıkanmış topraklarda yetişebilecek tarımsal ürünler ise;

  • Kahve bitkisi
  • Kakao bitkisi
  • Kauçuk bitkisi
  • Yağlı Kamış bitkisi
  • Pirinç
  • Lahana
  • Kokain bitkisi
  • Kinin bitkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir