Ekvatoral İklim

Ekvator çevresinde yaklaşık olarak 0° ila 10° güney ve kuzey enlemleri arasında etkili olan Ekvatoral iklim, sıcak iklim tipidir. Yıl içerisinde görülen ortalama sıcaklık 25°‘nin Üzerinde seyir eder. Güney Afrika’da Amazon havzası, Afrika’da Kongo havzası, Senegal ve Gine körfezi kıyıları ile Endonezya ve Malezya adaları ekvatoral iklim tipinin öncü olarak yayılış alanlarıdır.

Yıl içerisinde ortalama sıcaklık 20°’nin altına düşmezken güneş ışınlarının düşme açısı minimal derecede değişirken yıllık sıcaklık farkları minimum dur.

Ekvatoral İklimde Etkili Olan Ekinokslar

Ekvatoral iklim bölgeleri sıcak ve nemli olduğundan dolayı, bu alanlarda kimyasal ayrışma yaygın bir şekilde görülmektedir. Ekvatoral yağışlar konveksiyonel kaynaklı yağışlardır. Ekvatoral iklimin yıl içerisinde aldığı yağış dağılımı oldukça düzenlidir. 21 Mart ve 23 Eylül ekinokslarında yağış miktarı belirli sebeplere göre belirli oranda artış gösterir. Ekvatoral iklim içerisinde konveksiyonel yapışların görülmesinin nedeni güneş ışınlarını dik almasıdır. Güneş ışınlarını dik geldiği zamanlar en sıcak dönemlerde yağışın çok daha fazla yağmasına sebep olur. 

Sıcaklık ve yağış yönünden dolayı aylar arasında farklılıklar fazla değildir. Aylar arasında farkların fazla olmayışından dolayı ekvatoral iklimin yayılış alanlarında mevsimsel farklılıkta yoktur.

Düzenli yağışlarının da sebebi olan nemlilik, oranı fazladır. Nemliliğin fazla olmasından dolayı günlük sıcaklık farkı birkaç dereceyi geçmemektedir. Doğal bitki örtüsü bakımından her mevsim yemyeşildir. Sulak bir yapısı olmasından dolayı uzun boylu sık ve yayvan yapraklara sahip yağmur ormanları bitki örtüsünü oluşturur.

Ekvatoral İklimde Yerleşim Yerleri

Yerleşme yeri bakımından Ekvatoral iklim bölge yapısının iklim şartlarından dolayı yüksek kesimlerde yerleşim yerleri görülmektedir.  Yağışın fazla olmasından dolayı yerleşimler oldukça az ve tarımsal faaliyetleri 1000 metrenin üstünde yapılmaktadır.

Yağışın düzenli ve fazla olmasından dolayı toprak türü aşırı derecede yıkanmıştır. Humus ve minarel bakımından fakir laterittir. Topraklar kırmızı laterittir. Tuz ve kireç oranı da minimumdur. Yağış oluşumundaki etkili olan neden ise ısınan havanın yükselmesiyle beraber yükselti yağışları oluşturur. Yağış miktarının yıllık oranı 2000 ila 3000 mm civarlarındadır. Akarsu rejimleri olarak da düzensizlik söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir