Çöl İkliminde Neler Yetişir?

Toprak oluşumunda en önemli etkendir, iklim. Ana kayanın çözülmesi iklim özelliklerine bağlıdır. İklim nemli ve sıcak ise; kimyasal ve organik çözülmez fazla olduğundan toprak oluşumu hızlanır. Soğuk ve kurak bölgelerde ise çöl ikliminde olduğu gibi mekanik çözülme fazla olduğu halde kimyasal ve organik çözüme yeterli olmadığından toprak oluşumu güçleşir. Ancak içerisinde bulunan mineraller çok ve çeşitli ise; toprak mineral bakımından zengin olur. Kolay çözülen kayaların bulunduğu yerlerde toprak daha çabuk oluşur. Aşınması güç kayaların bulunduğu yerlerde toprak geç oluşur.

Çöl ikliminde neler yetişir? Sorusundan önce çoğu topraklara hakkında bilgi edinmemiz gerekmektedir. Çöl toprakları dönenceler çevresinde ve karasal çöllerde görülen topraklardır. Yağış olmadığı için yani yağış miktarı minimum seviyede olduğu için toprak tuz ve kireç bakımından da oldukça zengindir. Çöl toprakları yeterli yağış olmadığı için tarıma elverişsiz topraklardır bu nedenle de humus bakımından da fakirdir.

Çöl İkliminde Yetişen Bitki ve Ürünler

Çöl ikliminde neler yetişir?Çölde yetişen bitkiler genel olarak suya dayanıklı ve iğne yapraklı bitkilerdir. İlk akla gelen kaktüs bitkisi suya dayanıklılığı ile bilen bir bitki türüdür. Bir diğer tür ise hurmadır. Hurma bitkisi içerik olarak zengin bir üründür. Suya dayanıklı olarak görülen ürün, çölün semboli haline gelmiştir. Yer altı suyu ile beslenen ve sulama ile yetiştirilen besin ise pamuktur. Pamuk haricinde yine yer altı suları ile beslenen ürünler arasında yer fıstığı, kuru tahıl ve üzüm bulunmaktadır.

Yağış miktarının minimum olduğu bölgelerde görülen topraklar olarak adlandırılan çöl toprakları, kimyasal ve organik çözülmenin yetersiz olmasından toprak oluşumunu tamamlayamamıştır. Humusun hemen hemen hiç olmadığını varsayılan toprak çeşididir. Toprak oluşumunda ve toprak çeşitliliğinde en önemli etken iklim elamanıdır. Taşımış topraklar da iklim doğrudan etkili değildir. Taşımış topraklar, farklı bölgelerden gelen çeşitli mineraller bakımından zengin oldukları için de verimli topraklardır. Fakat çöl toprakları taşınabilir toprak olmadığından dolayı toprakta tuz ve kireç oranının maksimum seviyede olup bitki çeşitliliğinin de az oluşu çöl ikliminde neler yetişir? Sorusunda ön plana çıkan cevabın hurma ve kaktüs olmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir