POLONYA’DA SUNULAN EĞİTİM KALİTESİ

Avrupa’nın önemli genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Polonya, sunduğu kaliteli eğitim anlayışı ile adından söz ettirmektedir. Bu sayede birçok farklı ülkeden öğrencinin okumak için geldiği şehirlerin başında gelmektedir. Polonyada Üniversite bölümleri genel anlamda İngilizce eğitim vermektedir. Her ne kadar resmi dil Lehçe olsa da İngilizcenin de önemli bir oranda ağırlığı olmaktadır. Polonya’da eğitim almak isteyen kişilerin öncelikle iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Ülkenin ekonomisi, yaşantısı, eğitim durumu hakkında detaylı bilgiler edinilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle Polonya Eğitim Danışmanlığı hizmeti veren bir firma ile iletişimi geçilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Her türlü sorunun sorulmasının yanında detaylı bir şekilde bilgi alınması da mümkün olacaktır. Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için sınav zorunluluğu ise yoktur. Türkiye’de yapılan sınavda herhangi bir başarının sağlanması beklenmemektedir. Lise mezunu olmak yeterli olacaktır. Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıldır. Ayrıca bunların dışında kalan eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümlerin okunması durumunda ise eğitim süresi 5 yıl olmaktadır. Tıp fakültesi ise 6 yılda bitmektedir. Polonya’da alınan eğitimin her türlü avantajı bulunmaktadır. Son derece kaliteli, disiplinli ve çağdaş bir eğitim sistemi bulunmaktadır.

Derslerde aktif öğrenci anlayışı geçerli olmaktadır. Bu nedenle birçok derste ödev ve sunum şeklinde çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca dersler dışında birçok etkinlikte olabilmektedir. Kişinin kendisini geliştirmesine son derece uygun olan şartlar bulunmaktadır. Polonya Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu nedenle birçoğunda denklik sorunu bulunmamaktadır. Bunun yanında mezun olunduktan sonra da iş imkânı oldukça fazladır. İstenmesi halinde Türkiye’ye geri dönülebilir olmasına rağmen birçok kişinin çok daha iyi şartlarda olan iş imkânları için farklı ülkeleri tercih ettiği de bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir