POLONYA’DA EĞİTİM OLANAKLARI

Avrupa’nın soğuk iklim bölgesinde yer alan ülkelerden bir tanesi olan Polonya, sahip olduğu bütçenin önemli bir kısmını eğitim için kullanmaktadır. Bu politika sayesinde son yıllarda önemli bir eğitim kalitesine ulaşmayı da başarmıştır. Son derece modern bir eğitim anlayışına sahip çok sayıda üniversiteyi barındıran Polonya, birçok farklı coğrafyadan kişilerin gelmesine de olanak sağlamıştır. Kolaylaştırıcı bir tutum sergilemesinden dolayı eğitim turizmi açısından da oldukça önemli bir gelirin sahibi olmuştur. Polonyada Üniversite bölümleri sahip oldukları eğitim kalitesine göre farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler bir bölümde çok iyi bir eğitim sunarken başka bölümler için aynı durum söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle Polonya’da eğitim almak isteyen kişi ve ailelerin önemli bir tercih yapacakları bilinmelidir.

Öncelikle iyi bir üniversite eğitimi almak için dikkatli olunması şarttır. Polonya Eğitim Danışmanlığı hizmeti sunan firmalar ile temasa geçilmesi yararlı olacaktır. Akılda olan soruların detaylı bir şekilde sorulması mümkün olacaktır. Çok daha sağlıklı ve doğru bir şekilde bilgi edinilecektir. Polonya’da üniversite okumak için alınan Schengen vizesi de birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

Resmi dilin Lehçe olmasına karşın İngilizce eğitim veren bölüm sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle eğitim alınması çok daha kolay bir hal almaktadır. İngilizce bilmeyen kişilerin bir yıl hazırlık okumaları şarttır. Ayrıca öğrenci merkezli olan dersler de diğer ülkelerde verilen eğitime kıyasla çok daha zordur. Bunun yanında kaliteli ve çağdaş bir eğitim anlayışı ile son derece donanımlı bir şekilde mezun olunması ihtimali de oldukça yüksektir. Polonya Üniversiteleri tarafından verilen diplomanın birçok ülkede geçerli olduğu da bilinmelidir. Bu sayede sadece yurtiçinde değil, birçok yerde iş imkânı doğacaktır. Eğitimin yüksek puanla bitirilmesi durumunda ise mezun olunmadan da iş teklifleri yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir