Traverten Mermer

Traverten Mermer

Mermer denilince akla beyaz tabakalar halinde çıkarılan heykelden dekorasyona pek çok alanda parlatılarak kullanılan malzeme gelse de bilindik tabuları yıkmanın vakti geldi. Mermerin genel özelliği büyük boyutlarda çıkarılabilen, kesilip parçalanabilen ve cilalama işlemi uygulanan bütün doğal taşlar mermer sınıfına girmektedir. Bu yüzdende traverten taşı olarak adlandırılan kireçli ve büyük kitleli doğal taşlarda mermer sınıfına girer. Yapı olarak özelliklerinin bazıları benzer olsa da oluşumları ve oluşum yolları farklıdır elbette bu yüzdende kullanım alanları değişiklik gösterebilir.

İç Mimaride Traverten Dönemi

İnsanlar artık evlerini dizayn ederken bir uzmanın fikrine başvurur oldular, genel olarak eski ve doğal görünüm sağlamaları açısından traverten mermer ürünlerini tavsiye ederler. Gerçek anlamda evlerinizde doğal görünüm elde etek istiyorsanız işlenmemiş ve rengi değiştirilmemiş daha doğrusu cilalanmamış taşları tercih ederseniz daha bir egzotik hava yakalamış olursunuz.

Merdivenlerde Traverten Taşı

Duvar kaplamaları, banyo lavaboları ya da yer döşemelerinden sonra da ev içi ve dışı merdiven basamaklarında artık traverten taşı kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle dış merdivenlerde daha hoş görünmesinin sebebi devamında doğal taşlardan yapılan yürüyüş yolu ya da dinlenme alanın zemininde kullanılan travertenlerin aynı tonlarda kullanılması ile bütünlük sağlanırken bahçe altı zemin ve merdivenlerde tezat renklerde kullanılabilir. Genelde krem ve kahverenginin uyumunu herkes beğenir yani her zevke hitap eder ancak sıra dışı tasarımlarda dikkat çekmiyor değildir.