POLONYA’DA SUNULAN EĞİTİM KALİTESİ

Avrupa’nın önemli genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Polonya, sunduğu kaliteli eğitim anlayışı ile adından söz ettirmektedir. Bu sayede birçok farklı ülkeden öğrencinin okumak için geldiği şehirlerin başında gelmektedir. Polonyada Üniversite bölümleri genel anlamda İngilizce eğitim vermektedir. Her ne kadar resmi dil Lehçe olsa da İngilizcenin de önemli bir oranda ağırlığı olmaktadır. Polonya’da eğitim almak isteyen kişilerin öncelikle iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Ülkenin ekonomisi, yaşantısı, eğitim durumu hakkında detaylı bilgiler edinilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle Polonya Eğitim Danışmanlığı hizmeti veren bir firma ile iletişimi geçilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Her türlü sorunun sorulmasının yanında detaylı bir şekilde bilgi alınması da mümkün olacaktır. Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için sınav zorunluluğu ise yoktur. Türkiye’de yapılan sınavda herhangi bir başarının sağlanması beklenmemektedir. Lise mezunu olmak yeterli olacaktır. Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıldır. Ayrıca bunların dışında kalan eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümlerin okunması durumunda ise eğitim süresi 5 yıl olmaktadır. Tıp fakültesi ise 6 yılda bitmektedir. Polonya’da alınan eğitimin her türlü avantajı bulunmaktadır. Son derece kaliteli, disiplinli ve çağdaş bir eğitim sistemi bulunmaktadır.

Derslerde aktif öğrenci anlayışı geçerli olmaktadır. Bu nedenle birçok derste ödev ve sunum şeklinde çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca dersler dışında birçok etkinlikte olabilmektedir. Kişinin kendisini geliştirmesine son derece uygun olan şartlar bulunmaktadır. Polonya Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu nedenle birçoğunda denklik sorunu bulunmamaktadır. Bunun yanında mezun olunduktan sonra da iş imkânı oldukça fazladır. İstenmesi halinde Türkiye’ye geri dönülebilir olmasına rağmen birçok kişinin çok daha iyi şartlarda olan iş imkânları için farklı ülkeleri tercih ettiği de bilinmektedir.

POLONYA’DA EĞİTİM OLANAKLARI

Avrupa’nın soğuk iklim bölgesinde yer alan ülkelerden bir tanesi olan Polonya, sahip olduğu bütçenin önemli bir kısmını eğitim için kullanmaktadır. Bu politika sayesinde son yıllarda önemli bir eğitim kalitesine ulaşmayı da başarmıştır. Son derece modern bir eğitim anlayışına sahip çok sayıda üniversiteyi barındıran Polonya, birçok farklı coğrafyadan kişilerin gelmesine de olanak sağlamıştır. Kolaylaştırıcı bir tutum sergilemesinden dolayı eğitim turizmi açısından da oldukça önemli bir gelirin sahibi olmuştur. Polonyada Üniversite bölümleri sahip oldukları eğitim kalitesine göre farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler bir bölümde çok iyi bir eğitim sunarken başka bölümler için aynı durum söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle Polonya’da eğitim almak isteyen kişi ve ailelerin önemli bir tercih yapacakları bilinmelidir.

Öncelikle iyi bir üniversite eğitimi almak için dikkatli olunması şarttır. Polonya Eğitim Danışmanlığı hizmeti sunan firmalar ile temasa geçilmesi yararlı olacaktır. Akılda olan soruların detaylı bir şekilde sorulması mümkün olacaktır. Çok daha sağlıklı ve doğru bir şekilde bilgi edinilecektir. Polonya’da üniversite okumak için alınan Schengen vizesi de birçok açıdan fayda sağlamaktadır.

Resmi dilin Lehçe olmasına karşın İngilizce eğitim veren bölüm sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle eğitim alınması çok daha kolay bir hal almaktadır. İngilizce bilmeyen kişilerin bir yıl hazırlık okumaları şarttır. Ayrıca öğrenci merkezli olan dersler de diğer ülkelerde verilen eğitime kıyasla çok daha zordur. Bunun yanında kaliteli ve çağdaş bir eğitim anlayışı ile son derece donanımlı bir şekilde mezun olunması ihtimali de oldukça yüksektir. Polonya Üniversiteleri tarafından verilen diplomanın birçok ülkede geçerli olduğu da bilinmelidir. Bu sayede sadece yurtiçinde değil, birçok yerde iş imkânı doğacaktır. Eğitimin yüksek puanla bitirilmesi durumunda ise mezun olunmadan da iş teklifleri yapılmaktadır.