Baba Olma Seçeneklerinden Sadece Biri Sperm Donasyonu

Baba Olma Seçeneklerinden Sadece Biri Sperm Donasyonu

Erkeklerde menide hiç sperm üretimi olamayabilmektedir. Böyle durumlardada ise baba olmak isteyen çiftlerde genellikle sperm testisten iğne ile çekilerek (TESA Yöntemi) ya da parça alınarak (TESE Yöntemi) içinden sperm alınmaktadır. Birkaç denemede başarılı sonuç alınamamışsa diğer bir yardımcı üreme yöntemi olan sperm donasyonu dennebilmektedir. Bebek sahibi olamayan çiftlerimiz bu yöntem ile bir çocuğa sahip olabilirler. Sperm donasyonu, sperm üretimi olmayan ve az olan veya mevcut sperm yapısı kaliteli bir embriyo oluşturmak için yeterli olmayıp uygun olmayan, az spermi olan erkekler için uygulanan bir tüp bebek tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Sperm Donasyonunda Kan Grubu

Sperm donasyonunda ise bağışcı kan grubu ve ailenin fiziksel özelliklerine göre seçilmektedir. Spermler kalite sertifikaları olan bankalardan ve sağlıklı bağışçılardan alınmaktadır. Bir sperm donasyonu yapacak olan çiftlerdede anne adayının yumurtalıklarının hazırlanması geremektedir. Anne adayına adetinin 2. veya 3. günüde göbekten yumurta geliştirici iğne tedavisine başlanmaktadır. Belirli ve sıksık aralıklarla anne adayının yumurta gelişimi takip edilir. Bu tedavi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 7- 12 gün arasında değişir.

Sperm Donasyonuda Gebelik

Yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştığında ise anne adayına yumurta çatlatma iğnesi yapılmakla birrlikte ve iğneden 36 saat sonra anestezi altında yumurta toplama (OPU) işlemi sırasında yapılır. Yumurta toplama işleminin yapıldığı gün bağışçıdan yani donörden alınan spermler de laboratuar ortamında hazır olarak bulundurulur. Ayrıca kıbrıstaki kıbrıs tüp bebek fiyatları için siteyi ziyaret edebilirsiniz. Toplanan yumurtalara bağışçıdan alınan spermler enjekte edilerek dölleme işlemi kolayca uygulanır. Oluşan embriyolar takip edilerek uygun günde ve zamanda anne rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transfer işleminden 12 gün sonra ise kandan bakılacak gebelik testi (beta hcg) ile işlemin sonucu öğrenilir.